lek. med. Arkadiusz Janusz   :

:   www.ortopeda.net.pl   :

:   ajanusz@ortopeda.net.pl

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - poradnik dla Pacjenta.

Jak uniknąć sztucznego stawu kolanowego?

Poniższe informacje skierowane są do osób mających dolegliwości ze strony kolan. Szczególnie dotyczy tych, którzy mają pomiędzy 40 a 70 lat życia i czują się przez te dolegliwości ograniczeni w codziennym życiu. - a jednocześnie są zbyt młodzi na zabieg wymiany stawu kolanowego na sztuczny lub nie chcą pogodzić się z koniecznością całkowitego zrezygnowania z aktywności fizycznej.



Podstawowe procedury wykonywane z powodu zmian zwyrodnieniowych podczas artroskopii stawu kolanowego



Rehabilitacja nieodłączną częścią leczenia

Po operacji, kiedy to powodzenie leczenia zależy od umiejętności chirurga, przychodzi czas na rehabilitację. Najistotniejsza staje Twoja - Pacjenta - praca pod okiem rehabilitantów i kontrolą ortopedy.

Czas rehabilitacji można podzielić dla ułatwienia na etapy, które należy przechodzić po kolei:

Czerwony - STOP
Żółty - UWAGA
Zielony - IDŹ DALEJ

Zależnie od rodzaju i rozległości zabiegu czas trwania poszczególnych faz może się znacznie różnić. I tak - przy niewielkiej interwencji w kolanie przejście do fazy zielonej zajmuje tylko dwa tygodnie. Przy rozległych zabiegach np abrazji okres ten może trwać nawet do 3 miesięcy.

Jeśli pacjent okazuje się być zbyt niecierpliwy i nadmiernie aktywny w fazie żółtej i zielonej może się to skończyć powrotem do punktu wyjścia czyli fazy czerwonej: obrzękiem i bólem.

  • Czerwona faza - STOP
  • Rozpoczyna się, gdy wstajesz z łóżka po zabiegu i stawiasz pierwszy krok za pomocą kul.
    W tym okresie nie zezwala się na obciążanie operowanego kolana.
    Odciążanie ma szczególne znaczenie przy zabiegach takich jak nawiercanie czy abrazja - tylko przy takim postępowaniu istnieje możliwość, by nowa, delikatna tkanka, która później przekształci się w chrząstkę włóknistą, nie uległa uszkodzeniu.
    Korzystne działanie ma unoszenie kończyny wysoko, stosowanie zimnych okładów, stosowanie leków zaleconych przez lekarza (przede wszystkim preparatów heparyny drobnocząsteczkowej, mających działanie przeciwzakrzepowe). Można stosować zabiegi o działaniu przeciwzapalnym (np. pole magnetyczne) i pomagające odbudować masę i siłę mięśniową (elektrosymulacje mięśni). Konieczne jest wykonywanie ćwiczeń izometrycznych oraz ćwiczeń w zakresie ruchów, który został zalecony przez lekarza.

  • Żółta faza - UWAGA
  • Teraz należy zadbać przede wszystkim o siłę mięśni i jak najlepszy zakres ruchu stawów. Ćwiczeń warto nauczyć się pod okiem rehabilitanta a potem wykonywać w domu.
    Rozciąganie - pomaga odzyskać elastyczność mięśniom i ścięgnom,
    Ćwiczenia izometryczne - pomagają odbudowują masę mięśniowa bez poruszania stawu.
    Trening wytrzymałościowy - np na stacjonarnym rowerze treningowym.Zaczynamy od delikatnego treningu, stopniowo zwiększamy obciążenie. Ćwiczenia należy przerwać zanim kolano zacznie boleć, a po jego zakończeniu zastosować zimny okład.
    Ćwiczenia z obciążeniem - wykonywane na przyrządach do ćwiczeń siłowych.
    Ćwiczenia koordynacji - wykonywane przy udziale profesjonalnego rehabilitanta, są to ćwiczenia mięśni poprawiające koordynację oraz stabilizujące postawę.

  • Zielona faza - IDŹ DO PRZODU
  • Po operacji i rehabilitacji jest lepiej z kolanem. Kosztowało to sporo wysiłku, więc skorzystaj ze swojej drugiej szansy !
    Traktuj swoje ciało z należytym szacunkiem - jeśli o tym zapomnisz, to istnieje ryzyko że historia się powtórzy. Nie zmarnuj tej szansy !
    Ważne, by nie zapomnieć o regularnych ćwiczeniach, utrzymujących stawy w dobrej formie.
    Otyłość przyspiesza nawrót choroby, warto wiec dbać o prawidłową masę ciała - dbaj o odpowiednią dietę.

    Opracowanie:
    lek. Anna Borcz
    lek. Arkadiusz Janusz



Do góry strony